Czy warto kupić ekran do projektora?

Image Blog

Ekran projekcyjny vs wyświetlanie obrazu na ścianie

 

Czy ekran do projektora to niezbędnik domowego kina? Teoretycznie obraz można wyświetlać na ścianie. Ale czy takie rozwiązanie pozwoli w pełni wykorzystać potencjał posiadanego urządzenia? Wyjaśniamy, dlaczego warto zainwestować w ekran zamiast odtwarzać film na ścianie. Poznaj różnice i przekonaj się, że ekran jest niezastąpiony, jeśli chcesz poczuć się jak w kinie z prawdziwego zdarzenia.

 

Zalety ekranów projekcyjnych

 

Pierwszą i najważniejszą cechą ekranów projekcyjnych jest nieporównywalna jakość obrazu, której nigdy nie uzyskamy na zwykłej ścianie. Ekrany mają idealnie gładką powierzchnię i tworzone są z materiałów, które poprawiają parametry projekcji. Pozwalają uzyskać dobry kontrast. Ściana zawsze będzie posiadać pewne nierówności, drobne grudki, pęknięcia albo niejednolitą barwę, co zaburza odbiór obrazu. Nawet zwykły, tańszy ekran pozwoli uzyskać lepszy efekt niż w przypadku przestarzałego sposobu wyświetlania filmu na ścianie.

Korzyścią ekranu projekcyjnego jest też ochrona wzroku. Już sam obraz z projektora jest lepszy dla wzroku niż ten z telewizora. Projektory emitują mniej światła niebieskiego, które osłabia wzrok i powoduje zmęczenie, a ponadto patrzymy na obraz odbity, a nie na bezpośrednie źródło światła. Jeszcze lepiej, jeśli obraz odbija się od ekranu niż od ściany. Lepsza jakość obrazu powoduje, że mniej wytężamy wzrok.

Kolejną zaletą posiadania ekranu jest możliwość dowolnego zaaranżowania pomieszczenia. Nie ogranicza Cię kolorystyka ścian, nie musisz pozostawiać pustej ściany, ale stworzyć atrakcyjną aranżację, taką, jaką chcesz. Zaś schowany za dyskretną maskownicą ekran rozwijany sprawi, że pomieszczenie w żaden sposób nie utraci elegancji i swojego klimatu.

 

Czy farba projekcyjna zastąpi ekran?

 

Ze względu na większe zainteresowanie urządzaniem sal kinowych we wnętrzach domów i rosnącą świadomość dotyczącą czynników wpływających na jakość obrazu, niektórzy producenci farb wzbogacili swój asortyment o specjalne farby projekcyjne. Takie farby są znacznie droższe od zwykłych, ale w odróżnieniu od nich tworzą powłokę lepiej odbijającą światło, niwelującą refleksy świetlne, zapewniającą wyższy kontrast, żywsze kolory. Choć dla wielu osób pomalowanie ściany wydaje się wygodniejsze niż montaż ekranu projekcyjnego, trzeba pamiętać, że to nadal nie jest wystarczająco efektywne rozwiązanie i jakość na poziomie profesjonalnego ekranu. Ponadto przewagą wielu modeli ekranów jest czarna ramka wokół, która redukuje niekorzystne dla odbioru obrazu odbicia światła spoza powierzchni ekranu.

Zaloguj się dla możliwości komentowania