Jaka odległość projektora od ekranu?

Image Blog

Jaka odległość projektora od ekranu?

 

Dawniej projektory kojarzyły nam się bardziej ze sprzętem spotykanym w biurach lub na uczelniach. W ostatnich latach ich popularność wzrasta, a możliwość wyświetlania meczów, filmów czy gier w dużej rozdzielczości budzi niemałe zainteresowanie. Jeszcze przed dokonaniem zakupu, należy zastanowić się nad tym, gdzie możemy ustawić nasz projektor oraz jaką rozdzielczość chcemy uzyskać. Pomoże nam to w prosty sposób dobrać urządzenie do swoich potrzeb.

Współczynnik projekcji – czym jest?

 

W skrócie, współczynnikiem projekcji nazywamy parametr, który określa szerokość ekranu w stosunku do odległości projektora. Jako przykład przyjmijmy, że urządzenie ze współczynnikiem projekcji 1.32:1 przy odległości od ekranu 100 cm da nam szerokość obrazu ok. 76 cm. Jak to obliczyć? Odległość od ekranu (100 cm) dzielimy przez 1.32, co daje wynik ~75,75. Im mniejsza wartość przed „:1”, tym większy obraz przy mniejszej odległości.

 

Jak ustalić odpowiednią odległość od ekranu?

 

W wielu przypadkach decydujemy się na model urządzenia i dokonujemy zakupu, a dopiero po fakcie zastanawiamy się, w jakiej odległości go ustawić.Jak zatem obliczyć odległość projektora od ekranu?Na szczęście z pomocą przychodzą tutaj strony internetowe, na których znajdziemy kalkulatory pozwalające dobrać optymalne ustawienia. Podając podstawowe parametry i model urządzenia, uzyskasz dokładną informację w jakiej odległości od ekranu go umieścić.

 

Jaka jest minimalna odległość projektora od ekranu?

 

Jeżeli dysponujesz niewielką przestrzenią, zapewne zastanawiasz się czy jest w ogóle możliwe ustawienia projektora w taki sposób, aby wyświetlał obraz o dużej przekątnej. Producenci wychodzą naprzeciw takim oczekiwaniom. Urządzenia Ultra Short-Throw dzięki systemowi luster można ustawić w odległości kilkunastu centymetrów od ekranu. W przypadku modeli Short-Throw dystans ten wynosi około metra.

Zaloguj się dla możliwości komentowania