Jaki ekran do projektora wybrać?

Image Blog

Jaki ekran do projektora wybrać?

 

Ekrany projekcyjne są nie tylko niezbędnym wyposażeniem każdej auli wykładowej i sali konferencyjnej, ale coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Projektor i duży ekran pozwolą poczuć magię kina, a przy tym są znacznie tańszym rozwiązaniem niż zestaw kina domowego z dużym telewizorem. Choć teoretycznie obraz można wyświetlać nawet na gładkiej białej ścianie, to jednak maksymalne wykorzystanie możliwości projektora jest możliwe tylko z odpowiednim ekranem, na którym obraz jet bardziej wyraźny, a kolory bardziej nasycone. Jeśli rozważasz zakup takiego sprzętu i zastanawiasz się, jaki ekran projekcyjny wybrać, skorzystaj z naszych porad.

 

Jaki ekran do projektora: sufitowy, ramowy czy przenośny?

 

Ekrany do projektorów możemy podzielić na te, które są zamontowane na stałe, i na przenośne. Wśród ekranów trwale zainstalowanych wyróżniamy ekrany sufitowe rozwijane ręcznie lub elektrycznie oraz ekrany ramowe na sztywnej konstrukcji przeznaczone do montażu na ścianie. Każde rozwiązanie ma swoje zalety, a jego wybór jest uzależniony od potrzeb użytkownika i warunków w pomieszczeniu. A zatem jaki ekran do projektora będzie najlepszy dla Ciebie?

 

Ekran sufitowy rozwijany – to pierwszorzędny wybór dla wszystkich, którym zależy na kompaktowym urządzeniu. Z powodzeniem sprawdzi się w każdym salonie. Dyskretnie zamontowany przy suficie (z widoczną jedynie elegancką maskownicą) nie rzuca się w oczy, a w razie potrzeby w każdej chwili jest gotowy do użycia – wystarczy go rozwinąć manualnie lub elektrycznie (także z użyciem pilota).

 

Ekran ramowy – to rozwiązanie dla tych, którzy dysponują odpowiednio dużą przestrzenią (osobnym pomieszczeniem) do zorganizowania prywatnego kina. To montowane na ścianie (ewentualnie na dedykowanym stojaku) tablice. Nie ma potrzeby ich zwijania i rozwijania, a wyposażona w nie sala kinowa w domu robi wrażenie.

 

Ekran przenośny – jest przeznaczony dla tych, którzy chcą korzystać ze sprzętu w różnych miejscach i zależy im na jego mobilności. Jest lekki i łatwy w transporcie. Wystarczy rozwinąć go na specjalnym statywie i już można z niego korzystać, gdzie tylko chcemy.

 

Jaki ekran projekcyjny? Parametry, na które trzeba zwrócić uwagę

 

Dobór ekranu do projektora musi uwzględniać różne parametry, które wpływają na odbiór obrazu. Jest ich sporo, ale do najistotniejszych należą proporcje ekranu i jego wielkość.

 

Proporcje ekranu, czyli stosunek szerokości do wysokości, powinny być określone na podstawie formatu, w jakim zazwyczaj będzie wyświetlany obraz. Typowe formaty ekranów projekcyjnych to 1:1, 4:3, 16:9 i 16:10. W przypadku kina domowego najczęściej wykorzystywane są projektory Full HD lub 4K, dla których odpowiednie proporcje ekranu to 16:9.

 

Kolejnym ważnym aspektem jest wielkość ekranu. Musi być dopasowana do przestrzeni, jaką dysponujemy oraz do odległości, w jakiej będzie zlokalizowany projektor i miejsca dla widzów, aby wygodnie mogli odczytywać obraz.

 

Maksymalne dopasowanie ekranu do warunków i oczekiwań użytkowników pozwoli stworzyć wymarzone kino domowe lub profesjonalną salę audiowizualną. Dlatego warto dobrze przemyśleć zakup. I pamiętaj, że wyspecjalizowani producenci są w stanie przygotować dla Ciebie ekran projekcyjny skrojony na miarę Twoich potrzeb, jeśli nie znajdziesz odpowiedniego modelu spośród dostępnych na rynku.

Zaloguj się dla możliwości komentowania